artykuł nr 6

Choroba niebieskiego języka (BTV)

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie,łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie),wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae).
Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania.Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek choruje rzadko.Choroba przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec.
Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania
kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe.

artykuł nr 7

Rozporządzenie nr 1/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie z dnia 29 października 2024 r. w sprawie wyznaczenia strefy objętej zakażeniem w związku ze stwierdzeniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich

Załączniki:
Treść rozporządzenia MB
artykuł nr 8

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie dotyczący choroby niebieskiego języka (BTV)

Hodowcy bydła, owiec i kóz

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie, mając na uwadze dynamiczną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do choroby niebieskiego języka (BTV) w krajach Unii Europie i rosnące zagrożenie zawleczenia choroby na terytorium Polski, informuje poprzez niżej zamieszczone linki, o objawach choroby oraz sposobach jej zapobiegania.

Informacja o objawach jest dostępna na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-chorobie-niebieskiego-jezyka

Ponadto, dostępna jest informacja o zasadach ochrony zwierząt przed chorobą na stronie:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-przezuwaczy-przed-choroba

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie informuje, że obowiązkiem ustawowym jest niezwłoczne poinformowanie o każdym podejrzeniu wystąpienia choroby powiatowego lekarza weterynarii, najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne bądź wójta, burmistrza.

artykuł nr 9

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Olsztynie

W związku ze zbliżającym się okresem jesiennym, zmianami pogodowymi i sezonową migracją dzikiego ptactwa, Powiatowy Lekarz weterynarii w Olsztynie przypomina o stosowaniu przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków i podjęciu wszelkich działań mających na celu ochronę swoich ferm przed możliwością wniknięcia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI do stad drobiu.

artykuł nr 10

Szkolenie dla osób przeprowadzających ubój zwierząt poza rzeźnią na użytek własny

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie informuje, że dnia 10 września 2024 roku o godzinie 10.00 w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Olsztynie odbędzie się szkolenie dla osób przeprowadzających ubój zwierząt poza rzeźnią na użytek własny w zakresie wymagań Rozp. Rady (WE) nr.1099/2009 z dnia 14 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania.

Osoby zainteresowane szkoleniem proszone są o kontakt telefoniczny z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii (tel. 89 533 14 11) w godzinach od 8 do 14 od poniedziałku do piątku w celu zgłoszenia się na szkolenie.
Wszystkim uczestnikom szkolenia zostaną wystawione stosowne zaświadczenia o odbyciu
szkolenia. Za wystawienie zaświadczenia Powiatowy Lekarz Weterynarii pobiera opłatę skarbową
w wysokości 17 zł.- którą trzeba uiścić w Urzędzie Miasta, Gminy lub na rachunek:
URZĄD MIASTA OLSZTYNA – Wydział Podatków i Opłat
Plac Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn
09 1030 1508 0000 0008 2310 0003
Wypełniony, załączony wniosek dotyczący szkolenia należy dostarczyć najpóźniej w dniu
szkolenia - 10.09.2024 r. do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie ul. Lubelska 16.

 

Załączniki:
Wniosek dotyczący szkolenia 159 KB